Jak przechowywać banknoty

Numizmatyka to ogólne pojęcie o monetach i banknotach, natomiast notafilia to badanie i klasyfikowanie banknotów i monet, oraz dbanie by zdobyte czy odnalezione eksponaty były odpowiednio przechowywane dla przyszłych pokoleń i zyskiwały na wartości.

Jeśli posiadamy i chcemy zabezpieczyć nasze pieniądze papierowe w odpowiednio przygotowanych do tego celu klaserów musimy poznać ich wielkość żeby dobrać odpowiednie strony. W ofercie sklepu mamy sprawdzone klasery na banknoty strony niemieckiej firmy Leuchtturm z systemu optima o czterech podstawowych rozmiarach karty o symbolu 1C, 2C, 3C, 4C oraz przekładki ZWL eksponujące oglądane banknoty gdyż pozwalają oddzielić od siebie strony. Poniżej przykład tych samych banknotów w klaserze bez przekładek i z przekładkami jak widać ładniej prezentują się banknoty przedzielone przekładką choć nie jest obowiązkowa :)

Karty bez przekładek Strony z przekałdkami

Powracając do rozmiarów banknotów i doboru odpowiedniej strony, jeśli chodzi o kart z naszej oferty rozszyfrujmy co oznaczają symbole cyfra na przykład 2 oznacza dwa miejsca na banknoty a litera C że karty są przeźroczyste. Jeśli mamy duży banknot warto zaopatrzyć się w karty 1C gdzie maksymalny rozmiar walory może być 245x 180 mm. mniejsze banknoty możemy umieścić na kartach 2C gdzie okienko na poszczególny pieniądz papierowy wynosi 120 x 180 mm. Odpowiednio dwa zdięcia poniżej przedstawiają obydwie karty 1C i 2C.

Karta optima 1C Karta optima 2C

Walory mniejsze umieszczamy w kartach optima 3C jedna z najbardziej popularnych gdzie umieścimy trzy banknoty o wymiarach 77 x 180 mm. Jeśli mamy małe egzemplarze jak Białoruś czy Chorwacja warto zaopatrzyć się w karty z systemu optiama 4C gdzie zabezpieczymy cztery sztuki o wymiarach do 58 x 180 mm. Poniżej zdjęcia kart 3C i 4C.

Karty optima 3C Karta optima 4C

Mając dobrane karty pora wybrać odpowiednią okładkę na karty producent nie jest istotny to kwestia ceny i jakości wykonania w ofercie posiadamy okładki Fischera i Leuchturma w kilku odmianach i grubościach. Najlepiej zaopatrzyć się w okładkę która zawiera futerał dzięki któremu zawartość klasera zabezpieczona jest przed kurzem jak na zdjęciach poniżej.

okładka z futerałem okładka z futerałem optima

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl